09/22/2017 - جمعه 31 شهريور 1396
مشاهده خبر

اصولگرایان در گفتمان و عملکرد خود تجدید نظر می‌کنند/ اصلاح‌طلبان توجیه‌گر اقدامات دولت نخواهند بود
1396/6/22 11:5:19 print
عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت در گفت‌وگو با "شهر" مطرح کرد:
اصولگرایان در گفتمان و عملکرد خود تجدید نظر می‌کنند/ اصلاح‌طلبان توجیه‌گر اقدامات دولت نخواهند بود
اينكه جرياني به نام نواصولگرايي مطرح مي‌شود حاكي از دگرديسي در درون اصولگرایان است كه در حال وقوع است.

آذر منصوری عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت با اشاره به شکست اصولگرایان در 4انتخابات ریاست‌جمهوری سال 92، مجلس دهم در سال 94 و ریاست‌جمهوری و شوراهای سال 96 پیش‌بینی کرد این جریان سیاسی در آینده تغییرات اساسی در درون خود خواهد داشت.

او با بیان این که تا قبل از این تاریخ اصلاح‌طلبان با استفاده از فرصت دور بودن از قدرت برخی آسیب‌های جریانی خود را بررسی کردند، ابعاد چنین اتفاقی در اصولگرایان را 2چندان توصیف کرد گفت: به نظر مي‌رسد در طيف مقابل يعني اصولگرايان تغييرات در هر 2حوزه اتفاق بيفتد. جريان سياسي مقابل يعني اصولگرايان به لحاظ رويكردي و گفتماني تغييراتي خواهد كرد. بررسي و آسيب‌شناسي رفتار اصولگرايان در انتخابات96 و عدول از گفتمان اصيلي كه در به‌كارگيري استراتژي و تاكتيك‌هاي انتخاباتي به آن پايبند نبودند نشان مي‌دهد در آينده نه‌چندان دور در هويت سياسي جريان اصولگرا تغييراتي ايجاد خواهد شد.

آذر منصوری با اشاره طرح موضوع نواصولگرایی از سوی بخشی از جریان اصولگرایان اضافه کرد: اينكه جرياني به نام نواصولگرايي مطرح مي‌شود حاكي از دگرديسي در درون اصولگرایان است كه در حال وقوع است.

او درخصوص بازنگری‌های صورت گرفته در اصلاح‌طلبان نیز تصریح کرد: اصلاح‌طلبان به لحاظ استراتژي از موقعيتي استفاده كردند كه در كنار اثرگذاري در ساختار قدرت بر تداوم كنش اصلاح‌طلبانه در فضاي سياسي كشور هم موثر باشند. شايد بتوان گفت كه تلاش براي اثرگذاري در فضاي سياسي كشور و تأكيد بر رويكردي كه به شدت خط‌قرمزش را راديكاليسم در نظر مي‌گيرد تفاوت رويكردي باشد كه در رفتارهاي چند سال گذشته اصلاح‌طلبان ايجاد شده است. به لحاظ گفتماني به نظر مي‌رسد در مجموعه جريان‌هاي سياسي در كشور، اصلاح‌طلبان با تأكيد بر گفتمان و هويت خودشان در مناسب‌ترين و موثرترين راهبردها در چارچوب دغدغه‌هايشان استفاده كردند.

عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت در پیش‌بینی خود از فعالیت‌های 4سال آینده اصلاح‌طلبان تا سال 1400 افزود: اصلاح‌طلبان اگر بتوانند استراتژي را در كنار گفتمان و هويت جريان خودشان پيش ببرند مي‌توانند در سال 1400 مسير نهادهاي انتخاباتي در كشور را به سمتي ببرند كه موجب استقرار مجدد اصلاح‌طلبان در دولت نيز شود. اين نكته‌اي است كه به نظر مي‌رسد مي‌تواند در نوع رفتار 4سال آينده اصلاح‌طلبان موثر باشد. اين كه آيا بايد استراتژي را بر گفتمان مقدم بشمرند يا برعكس بسيار تعيين‌كننده است. اگر مجموعه اصلاح‌طلبان بتوانند در 4سال پيش رو گفتمان اصلاح‌طلبي را به موازات استراتژي پيش ببرند اين ظرفيت وجود دارد كه در 1400 شاهد انتقال قدرت نيز باشيم. اين كه آيا قرار است اصلاح‌طلبان توجيه‌كننده وضع موجود باشند يا از نقاط قوت وضع موجود دفاع كنند و تلاش كنند كشور را به سمتي ببرند كه نهادهاي مردم‌سالارانه و روندهاي دموكراتيك در آن تقويت شود. آنها باید به سمت اصلاحات جامعه‌محور حركت كنند و نهادهاي جامعه مدني را تقويت كنند.

منصوری تأکید کرد: اصلاح‌طلبان ضمن درك واقع‌بينانه مقتضيات امروز كشور و موانع و محدوديت‌هايي كه وجود دارد باید بتوانند جريان اصلاحات را تا انتخابات بعد يك گام به پيش ببرند. اصلاح‌طلبان با توجه به قدرت اثرگذاري كه در فضاي كنوني كشور دارند، ضمن تلاش براي گشايش‌هاي بيشتر و روند دموكراتيزاسيون در فضاي سياسي كشور بايد تلاش كنند تا توجيه‌گر وضع موجود نباشند و همچنان نقش اصلاح‌گر خود را در مقابل توجيه‌گر حفظ كنند. واقع‌بيني اصلاح‌طلبان در سال‌هاي گذشته هم در رفتارهاي آنان بسيار تعيين‌كننده بوده است.

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
طبیعت دربند

نظرسنجی
آخرین اخبار