09/22/2017 - جمعه 31 شهريور 1396
مشاهده خبر

بغض پایان فیلم تیک آف نمی‌کند
1396/6/22 8:50:39 print
به بهانه پخش نسخه نمایش خانگی تیک‌آف
بغض پایان فیلم تیک آف نمی‌کند
مصطفی زمانی تلاش زیادی کرده تا بتواند لهجه بوشهری را درست حرف بزند اما در عمل خیلی خوب از پس آن برنیامده و در کنار بازیگران محلی فیلم، تماشاگر متوجه ضعف لهجه او می‌شود. پگاه آهنگرانی هم در ادامه بازی‌های ضعیف‌اش در چند سال گذشته، در تیک اف بازی ضعیفی دارد.

گروه فرهنگی شهر- احسان عبدی‌پور متولد 1359در بوشهر است. نخستین فیلم سینمایی‌اش به نام « تنهای تنهای تنها » در سال 1391 ساخته شد و باعث شهرت او شد. دومین فیلم او «پاپ» هنوز اجازه نمایش نگرفته و «تیک آف» سومین ساخته سینمایی اوست.

 داستان فیلم درباره فائز (مصطفی زمانی) جوانی است که پدرش تمام دارایی‌هایش را سر قمار از دست داده و آرزوهای او و خواهرش (پگاه آهنگرانی) را نابود کرده است. اما زمانی که دوست قدیمی‌شان به نام شیرو (رضا یزدانی) وارد زندگی‌شان می‌شود، اتفاقاتی رخ می‌دهد که مسیر فیلم را می‌سازد.

از ساخته قبلی عبدی‌پور می‌شد به احساس کارگردان از حال و هوای جنوب کشور و آشنا بودن به عمق فرهنگ و منش مردمان این خطه پی برد. فیلم تیک آف هم در همان فضا ساخته شده و بسیار خوب این حال و هوا را به بیننده منتقل می‌کند. کارگردان در راستای انتقال گرما و شور و حرارت مردم جنوب از موسیقی محلی و داستان‌های مکمل به خوبی استفاده کرده و این یکی از نکات مثبت فیلم است.

فیلمنامه اما به اندازه فضایی که فیلم در آن اتفاق می‌افتد گرم و پر حرارت نیست. داستان فیلم که در لحظاتی بی شباهت به درباره الی و گاهی اژدها وارد می‌شود نیست، با  اتفاقات عجیب و غریب آغاز می‌شود که تا ده دقیقه اول ممکن است بیننده خیلی سر از ماجراها در نیاورد اما هرچه فیلم پیش می‌رود همراهی مخاطب هم بیشتر می‌شود.

فیلم تیک آف از نظر رنگ و لعاب فضای دلچسبی دارد و می تواند تماشاگر را از فضای آپارتمانی بیرون ببرد و به آنها تجربه‌ای به سبک مردم جنوب ارائه کند. کنار هم قرار گرفتن چند جوان در کنار هم بدون آنکه پای ازدواج در میان باشد از نقاط بسیار مثبت فیلم است.

مصطفی زمانی تلاش زیادی کرده تا بتواند لهجه بوشهری را درست حرف بزند اما در عمل خیلی خوب از پس آن برنیامده و در کنار بازیگران محلی فیلم، تماشاگر متوجه ضعف لهجه او می‌شود. پگاه آهنگرانی هم در ادامه بازی‌های ضعیف‌اش در چند سال گذشته، در تیک اف بازی ضعیفی دارد. برادر کوچکتر داستان همچنان اضافی است و در کل فیلم مثل یک وصله ناجور گاه و بیگاه دیده می‌شود.

حضور رضا یزدانی که شهرت‌اش به دلیل خوانندگی است از نکات جالب فیلم به عنوان بازیگر است. چهره جدیدی که در نقش خودش خوب توانسته ظاهر شود. موسیقی و صدایش به کمک فیلم آمده و در جای خودش خوش نشسته است.

تیک آف فیلم خوش ساختی است که به دلیل تبلیغات بد و ضعیف در زمان اکران خوب دیده نشد. اما حالا زمان خوبی است که فیلمی خوش آب و رنگ اما با بغضی در انتهای فیلم در خانه‌هایمان تماشا کنیم و لذت ببریم. بغض انتهای فیلم تیک آف نمی‌کند. در گلو ته نشین می‌شود. عبدی‌پور پایان شگفت انگیزی برای فیلم‌اش ساخته اس که می‌تواند شروع فیلم‌های دیگرش باشد.

 

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
طبیعت دربند

نظرسنجی
آخرین اخبار