08/17/2017 - پنجشنبه 26 مرداد 1396
مشاهده خبر

فقدان احزاب شناسنامه دار تحقق مردم سالاری را دچار اختلال کرده/ میدان مسئولیت باید برای نسل جدید باز شود
1396/5/12 9:2:22 print

فقدان احزاب شناسنامه دار تحقق مردم سالاری را دچار اختلال کرده/ میدان مسئولیت باید برای نسل جدید باز شود
در مورد خودم هم چون مورد کنجکاوی بسیاری از دوستان بوده است، باید بگویم اگر از مسئولیتی کناره گیری می‌کنم، دلیل اصلی آن باز گذاشتن میدان برای نسل جدید تر هست اگر چه این منافاتی با حضور درموقعیت های مشورتی که تجربه افراد در آن ها کارساز است ندارد و همچنان در خدمت نظام و انقلاب هستم.

حجت‌الاسلام والمسلمین ناطق نوری با بیان اینکه رجال سیاسی باید برای قبول مسئولیت در کشور، عمری را تعریف کنند، گفت: ناگفته پیداست چنانچه در سایر ممالک دنیا هم رسم است باید برای انتقال تجربیات و نظرات آنان به نسل‌های جدید، تدبیری اندیشید.

حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر ناطق نوری در دیدار اعضای انجمن اندیشه و قلم گفت: روحانیت شیعه در ادوارمختلف تاریخ کشور، مرجع همه طبقات جامعه بوده است، البته در سال های اخیر این جایگاه تغییرات فاحشی پیدا کرده و گروه مرجع مردم امروز الزاماً روحانیت نیست که می بایست این موضوع آسیب شناسی شود.

وی ادامه داد: عده‌ای قائلند شاید دلیل این موضوع، ورود روحانیت به مدیریت اجرایی کشور و حضور در جایگاه های مدیریتی است، بنده فکر می‌کنم این حرف، جامع نیست و دوران درخشان اوایل انقلاب و دفاع مقدس با همه فراز و نشیب ها که اوج محبوبیت روحانیت و نافذ بودن نظرات آنان است نشان می دهد که حضورشان در اجرا نمی تواند به تنهایی عامل تغییر رویکرد جدید در جامعه باشد، البته نحوه عملکرد ما در طول این سال ها محل بحث و بررسی است.

ناطق نوری خاطر نشان کرد: از طرف دیگر چنانچه بارها گفته‌ام، فقدان احزاب شناسنامه دار و صاحب آرمان و نظریه، خلأ بزرگی را در هدایت و راهبری جامعه بوجود آورده و تحقق مردم سالاری را هم دچار اختلال کرده است.

وی تصریح کرد: امروزه بیش از ۲۴۰ نحله و به تعبیر مقام معظم رهبری، قبیله سیاسی وجود دارد که قریب به اتفاق آنان فاقد مواضع روشن مبتنی بر نظریه پردازی ومرام نامه هستند، منابع درآمدی و نحوه فعالیت سازمانی روشنی ندارند و تکلیفشان نسبت به نیازهای راهبردی جامعه روشن نیست به همین خاطر هم حضور موثری در جامعه ندارند.

به گزارش ایسنا ناطق نوری همچنین گفت: خب در چنین شرایطی، طبیعی است که مثل کشتی بی لنگر در شرایط متغیر سیاسی، دائماً از این سو به سوی دیگر تغییر موضع می دهند. از جمله مشکلات گروهها و احزاب سیاسی، فقدان جوان گرایی است متاسفانه این مهم، مانند موارد بسیار دیگر، در حد شعار باقی مانده است. باید برای نسل های جوان تر فرصت حضور را فراهم کرد و از انرژی و فکر نو آنها در همه شئونجامعه از جمله فعالیت های سیاسی به طور جدی تر استفاده نمود.

وی یادآور شد: بنده در مشی سیاسی خودم سعی در پایبندی به این حرف داشته ام، هم در بکارگیری نیروهای جوان در حوزه مسئولیت هایی که داشتم و هم از مجلس پنجم به بعد، با وجود اینکه در انتخابات مختلف امکان رأی آوردن داشته ام ولی از کاندیداتوری صرف نظر کرده و رسماً هم اعلام داشته‌ام که معتقدم رجال سیاسی بایستی برای قبول مسئولیت در کشور، عمری را تعریف کنند و به آن پایبند باشند ناگفته پیداست چنانچه در سایر ممالک دنیا هم رسم است بایستی برای انتقال تجربیات و نظرات آنان به نسل‌های جدید، تدبیری اندیشید.

ناطق نوری تاکید کرد: لازم است یادآوری کنم بنده زمانی که در سال ۶۰ وزیر کشور شدم تنها ۳۸ سال داشتم. البته نمی خواهم شرایط خاص اوایل انقلاب و شکل گیری نظام را نادیده بگیرم اما تجربه اعتماد به جوانان اگرچه در آن مقطع از سر ناچاری اتفاق می افتاد ولی بسیار با ارزش و مفید بود. در دوران شکل گیری جهاد سازندگی مرحوم شهید دکتر بهشتی مکرراً به بنده می گفتند که سعی کنید از نیروهای جوان استفاده کرده و بگذارید تجربه کسب کنند هر چند هزینه بر باشد.

وی افزود: در تاریخ صدر اسلام هم موارد قابل توجهی وجود دارد که بطور مثال پیامبر عظیم الشأن اسلام(ص) زمانی که می خواهند برای اداره امور مدینه نماینده ای اعزام کنند، یک جوان ۲۱ ساله را انتخاب می کنند که اتفاقاً به مذاق افراد با تجربه و مسن هم خوش نمی آمد. به هر تقدیر جای آن هست که اهل حل و عقد برای خلأ حزب آن هم با شرایط لازم در عرصه سیاست ایران و همچنین مفاهیمی از جمله نحوه تعامل احزاب با ساختارهای نظام ولایتی، فکر سازنده ای بنمایند.

ناطق نوری ادامه داد: در مورد خودم هم چون مورد کنجکاوی بسیاری از دوستان بوده است، باید بگویم اگر از مسئولیتی کناره گیری می‌کنم، دلیل اصلی آن باز گذاشتن میدان برای نسل جدید تر هست اگر چه این منافاتی با حضور درموقعیت های مشورتی که تجربه افراد در آن ها کارساز است ندارد و همچنان در خدمت نظام و انقلاب هستم.

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
موزه هنرهای ملی

نظرسنجی
به نظر شما ریس جمهور آینده کدام مساله را در اولویت مسائل دولت خود قرار دهد؟ثبت نظر  مشاهده ی نتیجه  انصراف
آخرین اخبار