08/17/2017 - پنجشنبه 26 مرداد 1396
مشاهده خبر

اصولگرایان را در انتخابات اخیر موفق می‌دانم/ نمی‌توانیم از اصول به خاطر نوگرایی کم کنیم/ رای آوردن روحانی طبیعی بود
1396/5/7 8:19:54 print
محمدتقی رهبر در گفت و گو با "شهر":
اصولگرایان را در انتخابات اخیر موفق می‌دانم/ نمی‌توانیم از اصول به خاطر نوگرایی کم کنیم/ رای آوردن روحانی طبیعی بود
اختلاف سلیقه غیر از اختلاف در اصول و مبانی انقلاب است. آنچه برای ما ضروری است این است که از فردیت خارج شویم و به جمع بپیوندیم و در خدمت ملت و نظام باشیم. ید واحده باشیم تا مردم قضاوت نکنند که آقایان شکم‌شان سیر است و برای هم خط و نشان می‌کشند.

گروه سیاسی شهر- محمدتقی رهبر عضو جامعه روحانیت مبارز و امام جمعه اصفهان طرفدار حفظ وضعیت موجود در حرکت سیاسی اصولگرایان و شرکت آنان در انتخابات اخیر بوده است. او به رغم تأکید برخی چهره‌های اصولگرا مبنی بر ضرورت بازنگری در کنش سیاسی جناح راست کشور معتقد است اصولگرایان همچنان باید از مشی وحدت دنباله‌روی کنند و در ادامه سازوکار جمنا گام بردارند.

اخیرا بحث تحول در اصولگرایی و ضرورت بازنگری شکست اصولگرایان در انتخابات اخیر مطرح شده است. این تحول را چگونه می‌بینید؟

اصولی که ما می‌گوییم در اسلام و قانون اساسی تعریف شده است. اصول ما اسلام، انقلاب، رأی ملت، ولایت فقیه، استکبارستیزی و جمهوری اسلامی نه یک کلمه کم و نه یک کلمه بیشتر است. بنده حتی به اصلاح‌طلبان ایراد دارم که چرا اصلاح‌طلبی را مطرح کردند و کجای اصول اسلام خراب است که می‌خواهند اصلاحش کنند؟

اما در انتخابات اخیر اصولگرایان با چارچوب گفتمانی خودشان نتوانستند مقبولیت عامه مردم را به دست بیاورند. این به معنای ضرورت اصلاحات در اصولگرایی نیست؟

خیر. اصول انقلاب تعریف شده است و در نظام جمهوری اسلامی مشخص است. اگر یک کلمه از این تعاریف را کم کنیم از چارچوب و اصول خارج شده‌ایم. بنابراین اصولگرایی تعریف شده است. حالا برخی اسلام‌گرایی نو را مطرح می‌کنند. من معتقدم این مسأله مورد ندارد. یکی از اصول ما وحدت است و اگر بخواهیم حرف دیگری بیاوریم که شاخه و تفرقه‌ای ایجاد کنیم برخلاف وحدت ملی است.

علت شکست اصولگرایان در انتخابات را از منظر خودانتقادی چگونه می‌بینید؟

من تعبیر شکست را قبول ندارم. جریان اصولگرایی ۱۶ میلیون رأی داشت و این رأی محترم است. هر انتخاباتی یک برنده و یک بازنده دارد. دولت ۴ سال اول را در اختیار داشت و طبیعی بود که جریان جمنا نتواند رأی حداکثر را به دست بیاورد. الآن که صحبت از انشعاب در اصولگرایی می‌شود غلط است. من معتقدم حتی اصلاح‌طلب‌ها نیز باید زیر یک پرچم باشند. رفتار و گفتار ما نباید به گونه‌ای باشد که دشمنان‌مان بگویند باید تغییرات اساسی در ایران اتفاق بیفتد. ملتی که با همه گرفتاری‌ها به صحنه آمده و بالای ۴۰ میلیون رأی داده از سوی هیچ جریان و گروهی نباید ناامید شود. مردم از بیکاری و رکود نالان هستند. همه جریانات نباید سخنی بگویند که ملت برنجند. ما باید از اختلاف و انشعاب پرهیز کنیم.

پس شما در جریان اصولگرایی طرفدار حفظ وضع موجود هستید؟

اختلاف سلیقه غیر از اختلاف در اصول و مبانی انقلاب است. آنچه برای ما ضروری است این است که از فردیت خارج شویم و به جمع بپیوندیم و در خدمت ملت و نظام باشیم. ید واحده باشیم تا مردم قضاوت نکنند که آقایان شکم‌شان سیر است و برای هم خط و نشان می‌کشند. باید حواس‌مان جمع باشد. رقابت‌های انتخاباتی و مناظرات را خوب نمی‌دانم و دور آنها را خط قرمز می‌کشم. جریان‌ها نباید از دوقطبی و چندقطبی کردن کشور پرهیز کنند. من اسم کسی را نمی‌برم اما از سوالاتی که می‌شود به طور کلی می‌گویم دنبال وحدت باشند.

همه جریانات سیاسی پس از انتخابات عملکرد خودشان را ارزیابی می‌کنند تا نقاط ضعف خودشان را دریابند. اگر بخواهید یک نقد درون‌گفتمانی در درون جریان اصولگرایی داشته باشید ایراد کار آنها را کجا می‌دانید

من اعتقادم این است که این جریان طبیعی بوده است. طبیعی بود آقای روحانی ۲۴ میلیون رأی بیاورد. دولت‌های ما همواره ۸ساله بوده‌اند. وحدت اصولگرایان در انتخابات اخیر بسیار خوب بود.

سازوکار جمنا را موفق می‌دانید؟

جمنا با حضور در صحنه انقلاب ۱۶ میلیون رأی جذب کرد و ما این را عدم موفقیت نمی‌دانیم. طبیعی بود که دولت در ۴سال دوم هم تکرار شود.

اما اصولگرایان در انتخابات مجلس در سال ۹۴ و شوراها در سال ۹۶ نیز میدان را واگذار کردند. اینها به منزله ضرورت یک تغییر و تحول در جریان اصولگرایی نیست؟

بله. موفقیت‌های ما اگر در انتخابات اخیر کم بوده است باز هم دلیل نمی‌شود که همدلی نداشته باشیم. باید اختلافات صوری و فرعی را کنار بگذاریم و انسجام و وحدت داشته باشیم. در انتخابات ریاست‌جمهوری این جریانات به هم نزدیک شدند. وقتی آقای قالیباف به نفع آقای رئیسی کنار کشید یعنی از خیلی چیزها برای حرکت رو به پیش اصولگرایان گذشته است.

این نقد مطرح شده است که شکست اصولگرایان به خاطر مشکلاتی است که در رأس این جریان وجود دارد؟

رأس اصولگرایی چه کسانی هستند. همین آقایان هستند. یک خانواده ۴ یا ۵ نفره نیستند. همگی در این انتخابات اخیر و در مقایسه با انتخابات مجلس به هم نزدیک شدند. انتخابات ابزارها و امکانات خودش را دارد. دولت‌ها مثل قطار در حرکت هستند. طبیعی است که یک مسافر ترجیح می‌‌دهد سوار یک قطار در حال حرکت شود تا این که لوکوموتیو روشن شود و آماده حرکت باشد. من اصولگرایان را در انتخابات اخیر موفق می‌دانم. جریان جمنا و سایر اصولگرایان باید با وحدت حرکت کنند و فعالیت‌های سیاسی خودش را داشته باشد. نوع رفتارها از هیچ طرفی نباید دل ملت را برنجاند. جوانان ما دارند در خارج از کشور شهید می‌شوند. اختلاف سلیقه نیز طبیعی است ولی نباید به جنگ سیاسی مبدل شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
موزه هنرهای ملی

نظرسنجی
به نظر شما ریس جمهور آینده کدام مساله را در اولویت مسائل دولت خود قرار دهد؟ثبت نظر  مشاهده ی نتیجه  انصراف
آخرین اخبار