08/19/2017 - شنبه 28 مرداد 1396
مشاهده خبر

بررسی گزینه های مطرح برای متولی امنیت در کشور
1396/5/4 8:12:47 print
احتمالات برای یک وزارتخانه حساس
بررسی گزینه های مطرح برای متولی امنیت در کشور
اما حال در دولت دوازدهم اسامی خاصی برای این وازرتخانه کلیدی و مهم مطرح می‌شود که هنوز در حد گمانه زنی و احتمالاتی است که باید دید در آینده چه اتفاقاتی در این حوزه رقم می‌خورد...

گروه سیاسی شهر-  همگان بر این عقیده هستند که یکی از حساس‌ترین وزارتخانه‌های دولت وزارت اطلاعات است. از این رو بایستی فردی در صدر مقام این وزارتخانه حضور یابد که بتواند با تدبیر و اشراف نظر برای امنیت و ثبات ایران اسلامی این جزیره ثبات در خاورمیانه طوفان‌زده بیشتر مثمر ثمر باشد. در دولت یازدهم سید محمود علوی وزیر اطلاعات ایران بود. وی درباره چگونگی انتخاب شدنش به عنوان وزیر اطلاعات می‌گوید:‌ « به آقای روحانی گفتم، شما با توجه به کدام سابقه کاری این مقام به من پیشنهاد می‌دهید؟ اگر بگویید وزارت کشور، من با این پُست آشنایی دارم، اگر بگویید وزارت ارشاد، بنده ۹ سال سرباز مقام معظم رهبری و نماینده ایشان در ارتش بودم، کارهای فرهنگی از جمله عکاسی در زمان کودکی، نقاشی در دوران نوجوانی، بازیگری تئاتر در روزهای جوانی را انجام داده ام اما... »

علوی در ادامه توضیح می‌دهد که روحانی بیان داشت که تنها نیرویی که در این عرصه مورد اعتماد من باشد شما هستید و بعد من یک مقداری مقاومت کردم و آقای روحانی گفتند که از چه می‌ترسی از خدا بخواه کمکت می‌کند و گفتم که خدا گفته از تو حرکت از من برکت، این موضوع آورده می‌خواهد، من با چه آورده‌ای این سمت را در دست بگیرم. دیدم آقای دکتر با یک حالت عجیبی که من را منقلب کرد گفت علوی تو آورده نداری؟ تو پسر فاطمه زهرا س از مادرت کمک بخواهی ایشان بچه‌شان را کمک نمی‌کند و تنها می‌گذارد؟! اصلا بعد از اینکه ایشان این حرف را زد یک لرزه بر بدنم، بغضی در گلو و اشکی در چشمم افتاد و گفتم آقای دکتر حالا که اسم مادرم زهرا را آوردی، چشم.» 

اما حال در دولت دوازدهم اسامی خاصی برای این وازرتخانه کلیدی و مهم مطرح می‌شود که هنوز در حد گمانه زنی و احتمالاتی است که باید دید در آینده چه اتفاقاتی در این حوزه رقم می‌خورد.

شفیعی؛ تجربه‌ای دیرینه در حوزه فعالیت‌های اطلاعاتی

حجت الاسلام احمد شفیعی معاون اسبق وزارت اطلاعات یکی از گزینه‌های مطرح برای قبول مسئولیت این وزارتخانه است. حجت الاسلام شفیعی یکی ازمعاونین یونسی در سالهای وزارتش، از جمله نامزدهایی است که احتمال دارد از سوی روحانی به مجلس شورای اسلامی برای احراز پست وزارت اطلاعات معرفی شود. وی که از چهره‌های قدیمی در دستگاه اطلاعاتی کشور است گفته می‌شود در دوران شش سال وزارت یونسی بار مدیریتی اصلی امنیت کشور را به دوش کشیده است.

هر چند از وی همچون سایر سربازان گمنان امام زمان(عج) اطلاعات کمی در رسانه‌ها منتشر شده است اما همواره به عنوان یکی از افراد تاثیر گذار در وزارت اطلاعات از وی نامبرده می شود. وی در دوره گذشته نیز نامزد تصدی چنین پستی بود که عاقبت این پست به علوی رسید.

مجید انصاری؛ معاون پارلمانی که پله پله در حال پیشرفت است

حجت الاسلام مجید انصاری، معاون حقوقی رئیس جمهور ایران، دبیر اجرایی تشکل سیاسی اصلاح طلب مجمع روحانیون مبارز و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است.

مجید انصاری همچنین از سال ۱۳۸۰ عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌باشد. با آغاز کار دولت یازدهم، حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، طی حکمی انصاری را به معاونت پارلمانی ریاست جمهوری برگزید.

در ۲ دی ۱۳۹۴، مجید انصاری برای شرکت در پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری ثبت نام کرد، اما صلاحیتش از سوی شورای نگهبان احراز نگردید. در زمان وی بود که دولت از منشور حقوق شهروندی رونمایی کرد.

پورمحمدی؛ وزیری با سابقه حضور در دو دولت روحانی و احمدی‌نژاد

حجت‌الاسلام مصطفی پور محمدی، از جمله معدود وزرای دولت روحانی است که سابقه حضور در دولت محمود احمدی‌نژاد را هم دارد. وی وزیر دادگستری دولت یازدهم است. او پیش از این معاون برون مرزی وزیر اطلاعات در دوران علی فلاحیان و در دولت اول محمود احمدی‌نژاد مدتی وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران نیز بوده است. 

مصطفی پور محمدی به خاطر عهده‌دار بودن سمت‌های حساس و امنیتی از سال‌های ابتدای انقلاب اسلامی تا کنون، تجربه خوبی در این عرصه دارد.

او در فاصله سال‌های 1358 تا 1365 دادستان انقلاب در استان‌های خوزستان، هرمزگان و خراسان بود. پس از آن در سال 1366 معاون وزیر اطلاعات شد. سه سال بعد ارتقاء مقام یافت و به عنوان جانشین وزیر اطلاعات برگزیده شد. حجت‌الاسلام پورمحمدی در سال 1370 رییس اطلاعات خارجی شد. در سال 1381 رییس گروه سیاسی اجتماعی دفتر رهبری شد.

علوی؛ وزیر اطلاعاتی که خود را فرهنگی می‌داند

حجت‌الاسلام سید محمود علوی، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی ایران و نماینده استان تهران در مجلس خبرگان رهبری است. او پیش از این نماینده دوره‌های اول، دوم، چهارم و پنجم شهرستان لامرد در مجلس شورای اسلامی و رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش از سال ۱۳۷۹ تا سال ۱۳۸۸ بوده است و دارای دکترای فقه و مبانی حقوق اسلامی از دانشگاه فردوسی مشهد است. او خود را بیشتر با تجربه در حوزه فرهنگی و هنری از جمله بازیگری و نقاشی می‌نامد اما با این حال مدیریت حساس‌ترین وزارتخانه کشور در دستان وی است. 

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
موزه هنرهای ملی

نظرسنجی
به نظر شما ریس جمهور آینده کدام مساله را در اولویت مسائل دولت خود قرار دهد؟ثبت نظر  مشاهده ی نتیجه  انصراف
آخرین اخبار