08/19/2017 - شنبه 28 مرداد 1396
مشاهده خبر

اجازه بدعهدی دوباره ندهید
1396/5/3 8:0:51 print
سخنی با وزیر محترم نفت
اجازه بدعهدی دوباره ندهید
نفوذ این کمپانی‌ها در لابی‌های قدرت سیاسی موضوع قابل کتمانی نیست و کنگره آمریکا برخی از سیاست‌های خود در قبال ایران را به سبب منفعت همین شرکت‌ها تعدیل کرده است. امتیازی که کنگره به این شرکت‌ها می‌دهد اما به صورت پینگ پنگی است...

گروه اقتصادی شهر- لازمه برقراری یک ارتباط تجاری اعتماد طرفین به یکدیگر است که به مرور زمان به اعتبار تجاری بدل می‌شود. در این خصوص با نزدیکی دولت به فرانسه قراردادهای مالی و تجاری با فرانسوی‌هایی بسته شده که کارنامه و اعتبار خوبی در ایران ندارد و درواقع در راستای منافع خود حرکت کرده‌اند و گاها در بزنگاه‌های اقتصادی با بدعهدی زیر قول‌های خود زده‌اند. شرکت‌های خودروسازی پژو و رنو که با شرکت‌های بزرگ ایرانی قرارداد همکاری داشتند و بعد تحریم‌های ظالمانه به طور یکطرفه قراردادها را معلق کردند و ضربه بزرگی به صنعت خودرو کشور زدند که باعث بالارفتن سرسام‌آور قیمت ماشین شد، یکی از این موارد است.

شرکت توتال یا همان شرکت نفت و گاز فرانسه دیگر شریک تجاری فرانسوی ایران بود که بدعهدی‌های آن زبانزد عام و خاص است اما این شرکت اینک دوباره بدون پرداخت کوچکترین خسارت و مابه‌ازایی دوباره وارد خاک ایران شده است.

تجربه عبرت‌آموز همکاری با شرکت توتال

با نگاهی اجمالی بر کارنامه عملکرد شرکت مذکور در سال 90 و رها ساختن صنعت نفت و گاز ایران و واگذاری اطلاعات پارس جنوبی به قطری‌ها و ایجاد بستری برای مبدل ساختن این کشور عربی به عنوان رقیبی جدی برای ایران در بازار ال،ان،جی جهان نمونه‌ای از بدعهدی‌های شرکت مذکور به شمار می رود.

کارشناسان با توجه به بدعهدی سابقه‌دار شرکت نفتی فرانسوی توتال در گذشته، این احتمال را می‌دهند که اظهار نزدیکی توتال به ایران، بیشتر برای جمع‌آوری اطلاعات در حوزه منابع نفتی مشترک با قطری‌ها بوده است. توتال از این طریق می‌تواند بهره‌برداری بیشتری از منابع نفتی موجود در این حوزه مشترک نفتی بکند.

این درحالی است که وزیرنفت پیش از این در اظهار نظری به این مسئله پاسخ داد که اگر توتال اطلاعات ایران را به قطری‌ها بدهد، دولت در قبال این اقدام چه خواهد کرد؟ زنگنه گفت: «اگر اثبات شود که توتال اطلاعات ما را به طرف قطری داده است مسئله به دعوایی ختم می‌شود و توتال باید غرامت بپردازد.» اما در ادامه مشخص نشد که وزارت نفت ایران در این زمینه چه بررسی‌هایی انجام داده که به انعقاد قرارداد دوباره با این شرکت بدقول اقدام کرده است.

روزنه‌ای که برجام ایجاد کرد

در دوران پسابرجام با همه تعهداتی که کشورهای غربی به ایران داده بودند بسیاری از تعهدات عملی نشد. اما در حوزه نفت و گاز گشایش‌هایی ایجاد شد.

معهذا همچنان برخی افراد و شرکت‌ها در فهرست تحریم‌های غیرهسته‌ای آمریکا و سازمان ملل قرار دارند. شرکت‌هایی مانند توتال برای تجارت رویه‌‌ و استانداردهای غربی را رعایت می‌کنند. یکی از این زاویه‌ها پایبندی به تحریم‌‌های سازمان ملل و آمریکاست که از این نظر شرکت توتال را به عنوان یک شرکت غیر قابل اعتماد بدل کرده است.

البته گفته می‌شود که این شرکت درقرارداد جدید همه احتیاط‌های لازم را به عمل آورده و با استخدام موسساتی که در خصوص تحریم‌ها به این شرکت مشاوره می‌دهند درصد خطای خود در این عرصه را به شدت کاسته است.

البته با توجه به این احتیاط‌ها نیز باید مراقب بود تا توتال فرانسه بر اساس همین موارد از تعهدات خود شانه خالی نکند. عموما این شرکت‌ها با یک تشر آمریکایی‌ها و به صورتی کاملا منفعت‌طلبانه از ادامه کار با ایران سر باز می‌زنند که از این جهت اعتماد به این شرکت‌ها را با علامت سئوال بزرگی روبرو ساخته است.

شبکه مافیای کمپانی‌های نفتی

در دفاع از افزایش بسط ید کمپانی‌های بزرگ نفت و گاز، چون توتال، در ایران، بعضاً اینطور استدلال می‌شود که گره زدن منافع این کمپانی‌ها به ایران، آنها را به عامل بازدارنده‌ای به نفع ایران در وقت بحران‌های سیاسی چون تحریم و جنگ تبدیل می‌کند. اما به نظر می‌رسد که بیشترین نفع را طرف مقابل از این قراردادی که در بزنگاه‌ها یک طرفه اعلام می‌شود، می‌برند و تاریخ نیز چیز دیگری گواهی می‌دهد. استفاده از اطلاعاتی که شبکه مافیایی از میادین مختلف نفتی در کشورهای مختلف از جمله ایران و عربستان و قطر دارند قطعا به سود این کمپانی‌ها و کشورهای غربی خواهد بود. برخی از کارشناسان نیز مطرح می‌کنند که اصلاً یکی از اهداف اصلی تحریم‌ها این بود که ایران اسیر مافیای عنکبوتی توتال و رویال داچ شل و HSBC و شبکه‌های قدرتمند دلالی داخلی آن شود. نفوذ این کمپانی‌ها در لابی‌های قدرت سیاسی موضوع قابل کتمانی نیست و کنگره آمریکا برخی از سیاست‌های خود در قبال ایران را به  سبب منفعت همین شرکت‌ها تعدیل کرده است. امتیازی که کنگره به این شرکت‌ها می‌دهد اما به صورت پینگ پنگی است و دوباره توسط همین کمپانی‌ها به حساب دولت آمریکا واریز می‌شود. کارشناسان در این عرصه می‌پرسند مثلا چرا دولت کلینتون هیچ واکنشی در قبال قرارداد ایران و شل نشان نداد درحالی که شل آمریکایی یکی از بزرگترین کمپانی‌های انرژی این کشور است و سهم بزرگی در پمپ بنزین‌های آمریکا دارد. اینجاست که فرضیه مافیای انرژی تا حدودی منطقی جلوه می‌کند بخصوص اینکه حضور ترامپ در منطقه خاورمیانه و عربستان نشان دهنده آن بود که وی می‌خواهد بازار انرژی را در اختیار داشته باشد و از این رو سعی می‌کند کانون‌های انرژی را تحت کنترل خود در بیاورد.

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
موزه هنرهای ملی

نظرسنجی
به نظر شما ریس جمهور آینده کدام مساله را در اولویت مسائل دولت خود قرار دهد؟ثبت نظر  مشاهده ی نتیجه  انصراف
آخرین اخبار