09/20/2017 - چهارشنبه 29 شهريور 1396
مشاهده خبر


1396/3/28 15:34:58 print

کشور‌های حوزه بالکان هدف بعدی داعشی‌ها!
صربستان، بوسنی و هرزگوین، و کرواسی از مهمترین هداف احتمالی گروه تروریستی داعش در بالکان هستند.

 

باشگاه خبرنگاران: «میلان میالکووسکی»، استاد و تحلیلگر دانشگاه بلگراد در مصاحبه با این خبرگزاری گفت: کشور‌های صربستان، بوسنی و هرزگوین و کرواسی از مهمترین کشور‌های حوزه بالکان هستند که به شدت در معرض خطر حملات داعش قرار دارند. چراکه بیش از ۱۷۰۰ خانه، مستغلات و نهاد‌های غیرانتفاعی مرتبط با گروه تروریستی داعش در این منطقه شناسایی شده است.

وی ادامه داد: طی سال‌های گذشته، بوسنی و هزرگوین از ارائه لیست افراطی‌هایی که در این کشور فعالیت دارند، خودداری کرده است. منبع درآمد این گروه‌ها املاک و مستغلات و برخی نهاد‌های غیرانتفاعی هستند. همچنین طبق آمار‌های رسمی بین ۳۰ تا ۵۰ هزار تبعه این کشور را اعراب تشکیل می‌دهند که با مهاجرت به سارایوو اقدام به خرید املاک و تغذیه مالی گروه‌های افراطی این کشور می‌کنند.

پیش از این، برخی گزارش‌ها از مهاجرت ۳۰ درصدی اعراب به بوسنی و هرزه گوین خبر دادند که بخش زیادی از آن‌ها را اعضای فرقه‌های وهابیت و سَلَفی بودند. اعضای این فرقه‌ها پایبندی بیشتری به گروه‌های تروریستی القاعده و داعش دارند.

میالکووسکی ضمن قریب الوقوع اعلام کردن حملات تروریستی علیه مردم صربستان اظهار داشت: هر کشوری می‌تواند هدف گروه تروریستی داعش قرار بگیرد، اما این خطر برای صربستان و جمهوری صرب بوسنی بیشتر است. چراکه پس از جنگ در حوزه بالکان، گروه‌هایی که در کنار. مسلمانان بوسنی مبارزه می‌کردند به کشور خود باز نگشته اند و با حمایت مالی کشور‌های عربی تقویت شده اند؛ به این ترتیب زمینه ایجاد گروه‌های افراطی محیا شده است. گروه‌های تروریستی به دنبال ایجاد یک پایگاه در یکی از کشور‌های حوزه بالکان هستند.

با توجه به گزارش سازمان همبستگی مالی جهانی، بین سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۰ حدود ۸۵۰ میلیون دلار از بوسنی خارج شده که بخش زیادی از آن از حساب‌های مربوط به سازمان‌های غیرانتفاعی بوسنی به حساب‌هایی در خاورمیانه منتقل شده است.
rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
طبیعت دربند

نظرسنجی
آخرین اخبار