09/22/2017 - جمعه 31 شهريور 1396
مشاهده خبر

ترامپ از عربستان چه می خواهد؟
1395/11/27 9:0:52 print

ترامپ از عربستان چه می خواهد؟
محمدجواد جمالی

ایران و عربستان با وجود بهره‌مندی از مشترکات دینی، همسایگی و عضویت در سازمان کنفرانس اسلامی با تعارض‌های بنیادین در ماهیت روابط خود با یکدیگر مواجه هستند. متأسفانه دولت عربستان از ابتدای انقلاب اسلامی برداشت صحیحی از انقلاب و مردم ایران نداشته است. این کشور از همان ابتدا با تحریک صدام حسین دیکتاتور سابق عراق و کمک‌های مالی و لجستیکی به رژیم وی در تحمیل 8 سال جنگ عراق علیه ایران مؤثر بود. طی سال‌های بعد نیز به رغم حسن نیت ایران، عربستان همواره به ایران به عنوان رقیب منطقه‌ای خودش نگاه کرده و دست به اقداماتی زده است که تنها به تفرقه در جهان اسلام کمک می‌کند.

حاکمیت عربستان از نظر قدرت داخلی مبتنی بر سیطره آل سعود و آل شیخ بنا نهاده شده است و اگرچه قبلا متکی به دولت انگلیس و بعدا متکی به آمریکا شد، هم‌اکنون موجودیت خودش را در ارتباط با حمایت توأمان این 2 کشور یعنی آمریکا و انگلیس تعریف کرده است. با این حال این کشور در زمانی طولانی‌تر از بخت و اقبال همیشگی همراهی این کشورها برای تقابل با ایران بهره نخواهد برد و تحولات شرایط را به گونه دیگری رقم خواهد زد. سعودی‌ها نگران این هستند که چرا نتوانستند در لبنان دولت مورد نظر خودشان را سر کار بیاورند، عراق را به رغم همه فشارهایی که وارد کردند نتوانستند تجزیه کنند و در سوریه نیز به رغم سر دادن شعار سوریه بدون بشار اسد با از دست دادن حلب در موضع ضعیفی قرار گرفتند. دولت سعودی در بحث یمن تصور می‌کرد بین یک تا 3 ماه کار را در این کشور یکسره می‌کند اما جنگی که ماه‌ها و شاید سال‌ها برای سعودی‌ها به طول بینجامد و یک باتلاق برای آنان محسوب می‌شود. عربستان به دنبال خروجی از این جنگ است که آبرومندانه باشد. این در حالی است که در عربستان تغییر نسل در حال اتفاق افتادن است و مردم آنجا خواهان آزادی‌های بیشتری هستند و کمپین‌های متعددی تشکیل می‌دهند. نکته بسیار اساسی این است که وهابیت و نظام داعشی زیر پوست خود عربستان نیز لانه کرده‌اند و به صورت بالقوه عربستان را تهدید می‌کنند. از طرفی شعار ترامپ نیز این بوده است که باید عربستان را تا زمانی که نفت و پول دارد، شیرش را همانند یک گاو دوشید و سپس سرش را برید و از گوشتش استفاده کرد. در واقع حاکمیت آمریکا به تجزیه عربستان نیز می‌اندیشد و این همان اشتباه محاسباتی سعودی‌هاست. آمریکایی‌ها مایل نیستند هیچ کشور مسلمانی در خاورمیانه از نظر توانمندی‌های جمعیتی و جغرافیایی قوی باشد. با در نظر گرفتن همین نکته که عربستان جایگاه خودش را در منطقه تضعیف شده می‌بیند، بسیار مایل است که ارتباط جمهوری اسلامی با دنیای غرب رو به بهبود نرود و از همین رو تلاش دوباره‌ای را برای ایران‌هراسی آغاز کرده است. عربستان به دنبال دامن زدن به ایران هراسی است؛ در جاهایی نیز از نظر تبلیغاتی و نظامی رو به جنگ نیابتی از طرف غرب و آمریکا علیه ایران آورده است. دولت عربستان دولت بسیار لج‌بازی است و تقریبا از مدنیت دور است. این کشور دیوان‌سالاری مدرنی ندارد و هیچ وقت نیز مایل نیست کشورهایی مانند ایران در برگزاری حج به آنان کمک کنند. عربستان احساس می‌کند تنها با پول می‌تواند در سازمان‌های بین‌المللی نفوذ داشته باشد. بعد از آقای بان کی مون این بحث در سازمان ملل مطرح شد که سعودی‌ها به عنوان جنایتکار جنگی شناخته شوند. همچنین براساس قانون جستا که کنگره آمریکا علیه عربستان تصویب کرده است ایالات متحده می‌تواند چند صد میلیارد دلار سعودی‌ها را به علت دخالت آنها در بحث برج‌های دوقلو مصادره کند. توصیه به عربستان این است که به جای اتکا به کشورهای دیگر با توجه به منابعی که در اختیار دارد به همکاری با ایران و سایر کشورهای منطقه‌ای مبادرت کند و اگر خادم حرمین شریفین هستند در راستای وحدت جامعه اسلامی گام بردارند. سعودی‌ها باید درنهایت بدانند کشورهایی که امروز حامیان آنها هستند جز چشمداشت مالی و نفتی به سعودی ندارند و در غیر حالت شرایط به گونه دیگری رقم خواهد خورد.

عادل الجبیر وزیر امور خارجه آمریکا اخیرا چند روز در آمریکا بود. او مشهور به روابط عمومی بالاست. سعودی‌ها قبل از انتخابات روی دموکرات‌ها شرط‌بندی کرده بودند و در حال حاضر بایستی امتیازات زیادی بدهند. آمریکا نیز از اختلافات پادشاهی عربستان سوءاستفاده می‌کند. اخیرا نشان سی آی ای به محمد بن نایف داده شد. این در حالی است که در حال حاضر محمد بن سلمان جانشین ولیعهد است. آمریکایی‌ها به خاندان نایف بیش از سلمان اعتقاد دارند و از این رقابت‌ها در هیأت حاکمه عربستان سوءاستفاده بیشتری خواهد کرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلسrating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
طبیعت دربند

نظرسنجی
آخرین اخبار