09/20/2017 - چهارشنبه 29 شهريور 1396
مشاهده خبر

زندگی بهتری برای خودمان بخواهیم
1395/11/25 8:47:52 print
ماجرای پلاسکو و آسانسور شریف و غفلت های روزانه
زندگی بهتری برای خودمان بخواهیم
سوال اینجاست چرا این افراد برای جان و مال خود اهمیت قائل نبودند؟ چند خانه و مغازه و واحد صنفی و ... در تهران هستند که بیمه آتش سوزی ندارند؟ چند واحد صنفی و مسکونی هستند که سیم کشی آنها شصت ساله است و هر لحظه بیم وقوع آتش سوزی در آن می رود؟

گروه اجتماعی شهر- بعد از آنکه ساختمان پلاسکو فرو ریخت، صدای فریادهای سیاستمداران بیشتر از هر صدای دیگری شنیده می شد. گروهی شهردار تهران را مقصر می دانستند و گروهی دولت را و این دعوا چه در مجلس و چه در شورای شهر و چه در فضای مجازی به شدت ذهن همه را به خود مشغول کرده بود. تشکیل کمیته های حقیقت یاب نیز در همین راستا احتمالا گزارش سیاسی این ماجرا را ارائه کنند. یک جناح شهردار را مقصر می داند و گروهی دیگر دولت را.

البته که همه این نهادها بر حسب وظیفه قانونی خود وظایفی دارند اما با این حال نقش شهروندان در حادثه پلاسکو چه بود؟ در روزهای اول حادثه انتقادات زیادی از مردمی شد که برای گرفتن عکس سلفی و امثالهم مانع رسیدن نیروهای امدادی شده بودند. اما واقعیت این است که پلاسکو ساختمانی بود که صاحبان اصناف آن بیشترین زیان دیده های این فرو ریختن هستند. یک حساب سرانگشتی از متضرر شدن چند صد میلیارد تومانی اجناس این کسبه خبر می دهد.

سوال اینجاست چرا این افراد برای جان و مال خود اهمیت قائل نبودند؟ چند خانه و مغازه و واحد صنفی و ... در تهران هستند که بیمه آتش سوزی ندارند؟ چند واحد صنفی و مسکونی هستند که سیم کشی آنها شصت ساله است و هر لحظه بیم وقوع آتش سوزی در آن می رود؟

واقعیت این است که پلاسکو اولین مورد این اتفاقات در تهران نبود اما از دیگر حوادث بزرگتر بود. یک ماه قبل از آن چند استاد دانشگاه صنعتی شریف در آسانسور قدیمی این دانشگاه سقوط کردند و آسیب جدی دیدند. آن زمان هم انگشت اتهام سیاسی بود و به سمت وزارت علوم و ... رفت. اما این نخبگان بزرگترین دانشگاه ایران احساس نکرده بودند که این بالابر خطرناک است و ممکن است فاجعه ای انسانی رقم بزند؟ آیا این همه مسافر قطار در روز متوجه پیری بیش از حد ناوگان حمل و نقل ریلی کشور نشده اند؟ آیا افرادی که تک سرنشین در خیابان های پرترافیک تهران تردد می کنند متوجه خطرات ناشی از ترافیک برای زندگی خود نیستند؟

کمی کمتر از صد روز دیگر به انتخابات زمان باقی مانده است اما باز هم این احزاب سیاسی و خط کشی ها هستند که برای بسیاری از مردم تعیین تکلیف می کنند. هنوز مردم ایران نگاه مطالبه محور به انتخابات ندارند و این ضعف جدی است که مشکلات را تلنبار می کند و گاهی مسائل مثل پلاسکو روی سر مردم آوار می شود.

حاکمان، وظیفه دارند زندگی بهتری برای مردم رقم بزنند اما مردم باید این زندگی بهتر را خود بخواهند و برای رسیدن به آن تلاش کنند. اگر کسبه پلاسکو در اعتراض به نبود امنیت برای مال و جان خوشان به نهادهای مربوطه اعتراض کرده بودند و اگر دانشجویان دانشگاه شریف که بزرگترین طراحان صنعتی ایران هستند برای آسانسور دانشگاه خودشان طرحی ریخته بودند و اگر از فردا همه مردم به زندگی خودشان اهمیت بیشتری بدهند، زندگی بهتری در انتظار آنان خواهد بود.   

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
طبیعت دربند

نظرسنجی
آخرین اخبار